Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu St. Petersburg’ta

Show all

2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı dolayısıyla St. Petersburg’ta yapılan ilk etkinlik; “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan Çarlık Rusya’sına Bakmak” adlı fotoğraf sergisi ve kitap tanıtımı ile üniversitemiz tarafından gerçekleştirildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülen, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve İstanbul Üniversitesinin desteğiyle ile “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan Çarlık Rusya’sına Bakmak” başlığı ile fotoğraflarla dönemi anlatan sergi açılışı ve aynı adlı Türkçe ve Rusça basılan kitap tanıtımı, 3 Nisan 2019 tarihinde Rusya’nın prestijli kurumlarından olan St. Petersburg’taki Rusya Devlet Tarih Arşivi’nde gerçekleşti.

Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi 2017 yılından beri Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’nun tanıtılması için, Fransa, Almanya, İngiltere ve Amerika’ya dair bir dizi kitaplar, sergi ve panel etkinlikleri gerçekleştirmiştir. 2019 yılının Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı olması nedeniyle, bu yılın ilk etkinliği St.Petersburg’ta gerçekleşti. Küratörlüğü dünyaca tanınmış fotoğraf sanatçımız Kamil Fırat tarafından yapılan “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan Çarlık Rusya’sına Bakmak” adlı sergi, Türk-Rus toplumları arasındaki tarihî ve kültürel ilişkilere özel bir pencere açıyor. Koleksiyonda yer alan Çarlık Rusya’sına ait fotoğraflar farklı temalarda 19. yüzyıl Rusya’sına ışık tutar niteliktedir.

St.Petersburg’un siyaset, kültür, sanat ve akademik çevresinden yoğun katılımın olduğu açılış etkinliği Rusya Kültür Bakanı Sayın Vladimir Rostislavoviç Medinskiy’nin gönderdiği özel tebrik mektubunun okunması ile başladı. “Rusya ve Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı”nın resmî açılış arifesinde eşsiz bir fotoğraf sergisinin St.Petersburg’ta açılması, halklarımızın kültürel mirasına sürekli bir ilgi göstermeye tanıklık eden bu yeni görsel malzemelerin geniş kitlelere sunulmasının çok anlamlı olduğunu ifade eden Bakan Medinsky, iki ülke arasındaki kültürel işbirliğinin güçlendirilmesine katkı sağlayan bu etkinlik için ilgili tarafları tebrik ederek kutladı.

Rusya Kültür Bakanının tebrik mektubunun okunmasının ardından; St. Petersburg Valiliği Kültür Komitesi Başkan Yardımcısı Sayın Aleksandr Nikolayeviç Voronko, Rusya Federasyonu emekli Büyükelçisi ve St. Petersburg Türkiye ile İlmi ve Kültürel İlişkiler Derneği Fahri Başkanı Pyotr Vladimiroviç Stegniy, T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Rusya Federasyonu Federal Arşiv Ajansı Başkan Yardımcısı Andrey Viktoroviç Yurasov, T.C. St. Petersburg Başkonsolosu Yunus Belet, St. Petersburg Valiliği Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Dragomiroviç Hlutkov ve sergi projesini gerçekleştiren Yıldız Teknik Üniversitesi, Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayşe Melek Özyetgin serginin önemi ve muhtevası konusunda konuşmalarını yaptılar. Sergi ve kitap çalışması ile ilgili Rusya’nın önemli TV kanallarından “Rossia 1” Prof. Dr. Ayşe Melek Özyetgin’le röportaj yaparak, etkinlikle ilgili haberlere geniş yer verdi.

Fotoğraf sergisi üç hafta boyunca St. Petersburg’taki sanatseverlere açık olacaktır.