Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Japonya’da Sergilendi

Show all

Yıldız Teknik Üniversitesi, Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “T.C Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde” yürütülen, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesinin desteği ile gerçekleşecek “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan 19. Yüzyıl Japonya’sına Bakmak” isimli proje kapsamında hazırlanan serginin açılışı 23 Ekim 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından Tokyo Yunus Emre Enstitüsünde yapıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayşe Melek Özyetgin tarafından 2017 yılından itibaren “Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde” yürütülen ve Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’nu yurtdışında tanıtılması amacıyla yürütülen proje serisinin Fransa, Almanya, İngiltere, Amerika ve Rusya’dan sonraki durağı Japonya oldu. 2019 yılının “Türk Kültür Yılı” ilan edildiği Japonya’da bu vesile ile fotoğraf sergisi ve panel etkinliği düzenlendi. Küratörlüğü fotoğraf sanatçısı Kamil Fırat tarafından yapılan “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan 19. Yüzyıl Japonya’sına Bakmak” isimli fotoğraf sergisisinde yer alan varlıkları ile iki ülkenin anlamlı ve derin geçmişini gözler önüne seren fotoğraflar ülkelerin günlük yaşamından, ilişkilerin trajik simgesi olan Ertuğrul Fırkateyni faciasına, İmparatorluk ailesinden Japonya’nın eşsiz doğasına kadar birçok farklı alana tanıklık eder. Merkezimiz tarafından hazırlanan, sergiyle aynı adı taşıyan Türkçe ve Japonca yayınlanan eserler de etkinliğe katılanlara dağıtıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Zeki Eraslan, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’in de açılış törenine katıldığı ve Tokyo’nun kültür, sanat ve akademik çevresinden katılımın yüksek olduğu sergi 7 Kasım 2019 tarihine kadar Tokyo Yunus Emre Enstitüsü’nde meraklılarıyla buluşacak.

Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezinin Tokyo’da yaptığı sergi etkinliklerine ek olarak Türk Tarih Kurumu desteğiyle 24 Ekim 2019 tarihinde Tokyo Yunus Emre Enstitüsü’nde gerçekleştirdiği panelde alanında uzman Türk ve Japon akademisyenler Osmanlı-Japon ilişkilerini, tarih, siyaset, uluslararası ilişkiler, kültür ve sanat bağlamında değerlendirdi. Söz konusu panelde Prof. Dr. Vahdettin Engin “Bir Facia ile Başlayan Dostluk: Ertuğrul Gemisinin Japonya Seyahati”; Prof. Dr. Nobuo Misawa “İstanbul’daki İlk Japon Gazeteci (1891-2): Shotaro NODA”; Prof. Dr. Davut Hut “Türk Japon İlişkileri ve Japonya’daki Gelişmelerin Osmanlı Basınına Yansımaları Üzerine Bir Değerlendirme”; Dr. Ayşe Ersay Yüksel “Sultan II. Abdülhamid Dönemi Osmanlı Sanatında Japonya Etkisi” ve Kamil Fırat “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan 19. Yüzyıl Japonya’sına Bakmak” başlıklı sunumları gerçekleştirdi.

Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu Projesine Dair:

Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu sadece Türkiye için değil dünya kültürü için de eşsiz değere sahip kültürel bir miras olup Osmanlı’nın farklı toplumlarla kesişen yollarına farklı pencelere açar. 911 Albüm içinde 36.585 kare fotoğraftan oluşan koleksiyon, bugün İstanbul Üniversite Nadir Eserler Kütüphanesinde muhafaza edilmektedir.