PROJELER

 

Merkezimiz, Osmanlı tarihinin hakkında en çok konuşulan, en çok tartışılan ve en çok merak edilen padişahlarından birisi olan II. Abdülhamid ve döneminin araştırılması, bilinmeyen yönlerinin ortaya çıkarılması, bu alanda yapılacak akademik çalışma ve projelerin desteklenmesi, teşvik edilmesi, ulusal ve uluslararası platformlarda duyurulmasının sağlanması gibi önemli bir misyonu üstlenmiştir. Alanının değerli ve uzman isimlerinden oluşan disiplinlerarası bir danışma kuruluna sahip olan Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi, bu sahayla ilgili araştırma yapan tüm bilim insanlarını akademik iş birliğinde bir araya getirecek bir çekim yeri olmayı hedeflemektedir.

Merkezin öncelik verdiği en kapsamlı projesi Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu üzerine olmuştur. 19. yüzyılın teknik buluşları arasında önemli yeri olan fotoğrafın Sultan II. Abdülhamid’in özel hayatında olduğu kadar saltanatında da önemli bir yeri olmuştur. İmparatorluğun her tarafında medeniyet değerlerini fotoğrafla tespit ettirmiş, hatta yurt dışında çekilmiş fotoğrafları da edinmeye çalışmıştır. Sonuçta Yıldız Sarayı’nda tüm dünyanın görsel çeşitliliğini bir araya getiren hazineler değerinde bir koleksiyonun toplanmasını sağlamıştır. Koleksiyonda her biri sanat eseri değerinde olan 911 albüm içerisinde 36.585 kare fotoğraf 19. yüzyılın tüm zenginliğini ve çeşitliliğini gözler önüne serer. Bugün İstanbul Üniversitesi, Nadir Eserler Kütüphanesinde özenle muhafaza edilen koleksiyon, kültürel mirasımız olarak taşıdığı değer yanında dünya kültürü açısından da büyük önem taşır.

Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Üniversitesiyle ortaklaşa Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu üzerine kapsamlı bir proje hazırlamış ve bu proje “Cumhurbaşkanlığı Himayesini” almıştır. (Link) Proje kapsamında yapılacak fotoğraf koleksiyonunun tanıtımı ve sergilenmesiyle ilgili ilk etkinlik Paris’te bir sergi ile gerçekleştirilmiştir. Küratörlüğünü dünyaca ünlü fotoğraf sanatçımız Kamil Fırat’ın yaptığı “Osmanlı-Fransız İlişkilerinde Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu üzerinden ‘Karşılaşmalar/Kesişmeler/Tanışmalar” başlığını taşıyan sergi 6-11 Nisan 2017 tarihleri arasında Paris’te UNESCO’nun genel merkez binasında gerçekleştirildi ve büyük ilgi gördü. Türkçe ve Fransızca hazırlanan serginin aynı şekilde iki dilde hazırlanmış prestij baskılı kitabı da sergi alanında davetlilere hediye edildi. Söz konusu sergi T.C. Paris Büyükelçiliğimizin himayesinde Merkezimizin paydaşlığında 16-24 Kasım 2017 tarihleri arasında Fransa’nın Nancy şehrinde yapılmış, ayrıca 2018 yılının Mayıs ve Haziran aylarında da Lyon ve Vienne şehirlerinde gerçekleştirildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak “Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde” yürütülen projenin ikinci bölümü Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile gerçekleştirildi. Bu proje kapsamında 2017’nin 11-15 Ekim tarihlerinde Frankfurt Kitap Fuarında (Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-Almanya İlişkileri) Türkçe/Almanca olarak basılan kitabın tanıtımı yapıldı, ardından 28 Kasım 2017’de Türkiye Berlin Büyükelçiliğinde aynı temalı fotoğraf sergisi bir ay süre ile sergilendi. Söz konusu sergi yine Berlin Büyükelçiliğimizin himayesiyle Almanya’nın başka şehirlerinde de 2018 yılı içinde gerçekleşti. Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu çerçevesinde Merkez, “Yıldız Sarayı-Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-İngiltere İlişkileri ve 19. Yüzyıl Amerika’sı” başlıklı projesini Kültür ve Turizm Bakanlığına sunmuştu.

Sultan II. Abdülhamid’in vefatının yüzüncü yılı olan 10 Şubat 2018 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığımız Sultan Abdülhamid’i anmak için Yıldız Sarayı’nda bir tören düzenledi. Yıldız Sarayı tarihi bağlamında Sultan Abdülhamid’le özdeşleşen, onun döneminde Osmanlı İmparatorluğunun kalbi olan bir alandır. “Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamid’i Anlamak” adlı anma etkinliği değerli tarihçilerin Sultan Abdülhamid’e dair yaptıkları konuşmaların yanı sıra bir sergi ve sergi kitabı çalışmasıyla taçlandırıldı. Cumhurbaşkanlığı’nın Himayelerinde Yıldız Teknik Üniversitesi, Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Yıldız Sarayı Müzesi Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen sergide bugün İstanbul Üniversitesi, Nadir Eserler Kütüphanesi koleksiyonunda saklanan Sultan Abdülhamid’e ait objeler ile Yıldız Sarayı Müzesinde yer alan objeler bir araya getirildi.

Bunun dışında Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin hazırladığı Prof. Dr. Mikhail Baskhanov ile Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu’nun yürütücülüğünde “Rus Askerî Arşiv Belgilerine Göre Sultan II. Abdülhamid ve Dönemin İstanbul’u” Kitap Projesini Zeytinburnu Belediyesi’nin desteğiyle 2018 yılında yayınlandı. Yine Zeytinburnu Belediyesinin desteğiyle Sultan II. Abdülhamid ve dönemini temel başlıklarla gençlere anlatma hedefinde olan “Abdülhamid Gençlerle” projesi üzerinde de çalışıldı. Merkezimizin danışmanlığında yürütülen “Cumhurbaşkanlığı Himayesindeki” Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Projesi çerçevesinde hazırlanan, merkezimizin danışmanlığında yürütülen Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TOBB’un desteğiyle gerçekleştirilen “Saraydan Bakmak” belgeseli de tamamlandı.